loading...
مجله اینترنتی ام دی 90
آخرین ارسال های انجمن

زندگینامه ارنست همینگوی

مدیریت بازدید : 177 جمعه 27 تیر 1393 نظرات (0)


زندگینامه ارنست همینگوی

ارنست همینگوی در سال1899 در اوك پارك بیرون شیگاگو دیده به جهان گشود .پدرش پزشك و مادرش خانه دار و سخت پابند مذهب بود. ارنست میان شش فرزند دومین پسر خانواده بود. مطالبی كه خودش در مورد زندگی نامش نوشته می گوید :
پدر و مادرم به طور كلی باهم هیچ توافق اخلاقی نداشتند و از این لحاظ خانواده ما و به خصوص من دچار گرفتاری و ناراحتی بودیم.

آشنایی با ملاهادی‌ سبزواری‌

مدیریت بازدید : 141 جمعه 08 فروردین 1393 نظرات (1)

آشنایی با ملاهادی‌ سبزواری‌
حکیم حاج ملاهادی سبزواری ، متخلص به «اسرار»، معروف به «حکیم سبزواری »، بعد از ملاصدرا، بزرگترین و مشهورترین حکیم الهی وفیلسوف درسه چهار قرن اخیر و پرآوازه­ ترین دانشمند سبزواری در تاریخ سبزوار است. وی به سال 1212 قمری درسبزوار، به دنیا آمد. در سن هفت یا هشت ­ سالگی شروع به آموختن صرف و نحو و علوم مقدماتی کرد.

 

برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.

ماشین ضد جاذبه ویکتور گرینیکوف

مدیریت بازدید : 178 پنجشنبه 29 اسفند 1392 نظرات (0)

ویکتور استپانوویچ گربنیکوف یک علاقه مند حشره شناس بود که حوزه مورد علاقه اش حشرات بودند. اما یکبار او توانست  کشفی غیر منتظره بکند که آن را کامل و صادقانه در کتاب دنیای من که در نووسیبیرسک به تعداد هزار جلد منتشر شد ارائه داد. این کشف شگفت انگیز در تابستان 1988 روی داد زمانیکه این دانشمند در زیر میکروسکوپ در حال مشاهده پوشش کیتینی(1) سوسک ماه(2) می بود.


او از الگوی درونی بالها شگفت زده شد. این ترکیبی بود مرتب انگار چاپ شده همانند لانه زنبور. فهم اینکه طبیعت برای چه چنین ساختار بیش از حد خوب رو ساخته است مشکل می بود اگر یک اتفاق نمی افتاد!
محقق بدون هیچگونه هدفی دقیقا همان سلولهای غیر عادی رو بر روی یک سطح قرار داد. در اینجا بود که یک اتفاق عجیب رخ داد: اون قطعه از انبر جدا شد چند ثانیه در هوا معلق ماند و سپس آرام بر روی میز افتاد. کاملا مشخص بود که این سطوح بر هم اثر می گذارند. ویکتور استپانوویچ این آزمایش رو بارها تکرار کرد.هر بار یک سطح بر روی دیگری معلق می  ماند.

سپس این دانشمند توسط سیم چندین بال رو بهم متصل کرد و یک چیزی شبیه بلوک کیتینی درست کرد. و در اینجا نه تنها جسم بسیار سبک بلکه بست کاغذ به راحتی بر روی بلوک در هوا معلق نگه می داشت و حتی این گیره کاغذ برای مدتی نامرئی شد انگار به بعد دیگری رفت. گربنیکوف متوجه شد که اتفاقی با یک مسئله جدید برخورد کرده: او پدیده ضد گرانش رو کشف کرده بود.بعدا این دانشمند کشف خود رو اثر ساختار حفره ای نامید.

 

برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.

 

زندگینامه سهراب سپهری

مدیریت بازدید : 112 سه شنبه 27 اسفند 1392 نظرات (0)سهراب سپهری در 15 مهر ماه 1307 در شهر کاشان به دنیا آمد. پدرش اسدالله سپهری کارمند اداره پست و تلگراف بود و هنگامی که سهراب نوجوان بود پدرش از دو پا فلج شد. با این حال به هنر و ادب علاقه ای وافر داشت. نقاشی می کرد، تار می ساخت و خط خوبی هم داشت.

سپهری در سال های نوجوانی پدرش را از دست داد و در یکی از شعرهای دوره جوانی از پدرش یاد کرده است (خیال پدر) یکسال بعد از مرگ او سروده است:

در عالم خیال به چشم آمدم پدر
کز رنج چون کمان قد سروش خمیده بود
دستی کشیده بر سر رویم به لطف و مهر
یک سال می گذشت، پسر را ندیده بود


مادر سپهری فروغ ایران سپهری بود. او بعد از فوت شوهرش، سرپرستی سهراب را به عهده گرفت و سپهری او را بسیار دوست می داشت.

دوره کودکی سپهری در کاشان گذشت. سهراب دوره شش ساله ابتدایی را در دبستان خیام این شهر گذرانید.

 

برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.


داستان آزمایشگاه توماس ادیسون

مدیریت بازدید : 139 سه شنبه 27 اسفند 1392 نظرات (0)

 

ادیسون,توماس ادیسون,اختراعات ادیسون


داستان جالب و حواندنی آزمایشگاه توماس ادیسون

 داستان آزمایشگاه توماس ادیسون
توماس ادیسون در سنین پیری پس از اختراع لامپ، یکی از ثروتمندان آمریکا به شمار می‌رفت و درآمد سرشارش را تمام و کمال در آزمایشگاه مجهزش هزینه می‌کرد که ساختمان بزرگی بود.
این آزمایشگاه، بزرگ‌ترین عشق پیرمرد بود. هر روز اختراعی جدید در آن شکل می‌گرفت تا آماده بهینه‌سازی و ورود به بازار شود. در همین روزها بود که نیمه‌های شب از اداره آتش‌نشانی به پسر ادیسون اطلاع دادند، آزمایشگاه پدرش در آتش می‌سوزد و درحقیقت کاری از دست کسی برنمی‌آید و تمام تلاش ماموران فقط برای جلوگیری از گسترش آتش به دیگر ساختمان‌هاست.

 

برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.


آشنایی با برندگان نوبل که جهان را متحول کردند

مدیریت بازدید : 151 دوشنبه 26 اسفند 1392 نظرات (0)

برندگان نوبل,جایزه نوبل,جایزه نوبل چیست

آشنایی با برندگان نوبل که جهان را متحول کردند
سیاره‌ زمین مملو از میلیاردها انسان است که همگی درحال کار،‌ تفکر، بازی و یافتن مسیر درست از میان تمامی مسیرهای گیج‌کننده هستند؛ با وجود این اغتشاش، بعضی از انسان‌ها تمرکز خود را از دست نداده و راه‌های بسیار جدیدی را برای مواجه شدن با زندگی، جهان هستی و مفهوم هستی کشف می‌کنند و تعدادی از این افراد نیز بنده جایزه نوبل می‌شوند.

 

برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.یادی از پدر زیست‌شناسی نوین ایران

مدیریت بازدید : 145 پنجشنبه 22 اسفند 1392 نظرات (0)

 

دکتر محمود بهزاد,بیوگرافی دکتر محمود بهزاد,دکتر محمود بهزاد پدر علم زیست‌شناسی نوین

 یادی از پدر زیست‌شناسی نوین ایران
دکتر محمود بهزاد، پدر علم زیست‌شناسی نوین کشور را یکی از پرچمداران جنبش علمی ایران معاصر می‌دانند؛ جنبشی که گرچه با تاخیر ۳ قرن پس از عصر روشنگری  در جهان غرب ایجاد شد؛ اما در نهایت توانست چهره ایران را به‌طور شگرفی از آلودگی‌های توهمات شبه‌علمی و خرافات پاک کند.

 

  برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.


 

زندگینامه مختومقلی فراغی(شاعر بزرگ ترکمن)

مدیریت بازدید : 1363 یکشنبه 18 اسفند 1392 نظرات (0)

 

مختومقلی فراغی در ((حاجی قوشان)) شرق گنبد قابوس و به قولی در (( گینگ جای )) غرب مراوه تپه به     سال 1146/1733 م دیده به جهان گشود .

 سیدعلی میرنیا در كتاب ایلات و طوایف درگز تولد و ماوای او را درگز می داند و به قول خود شاعر كه می گوید ((یوردیم اتك آدیم مختومقلی )) استفاده می كند. 
پدرش نام وی را به دلیل پیمان برادری كه با شخصی به نام « سلیم مختوم » بسته بود «مختومقلی» به معنای «غلام مختوم» گذاشت.

وی سومین از شش فرزندی بود كه از خداوند به دولت محمد آزادی و همسرش «اورازگل» ارزانی می دارد. پدرش نخستین معلم فرزند خویش است .

مختومقلی از نه سالگی به سرودن شعر می پردازد و اشعاری در قالب مسمط مربع مناسب كاربرد بخشیان می سراید. «نیازصالح» دومین معلم اوست . بعد در مدارس « ادریس بابا » روستای «قیزیل آیاق» مدرسه «گوكل تاش» بخارا خوشه چینی از خرمن معرفت را ادامه می دهد. سپس با «نوری كاظم بن ماهر » از تركمنان سوریه مأنوس و رفیق می شود و با او در شهرها و بلاد مختلف چون افغانستان ، هندوستان و ازبكستان سیر و سیاحت می كند. آن دو با سفارش مدرسین مدرسه خواجه احمد یسوی به مدرسه شیرغازی در خیوه می روند. مختومقلی در این مدرسه به تحصیل علوم دینی پرداخته و به سه زبان تركی ، فارسی و عربی تسلط داشت. تخلص وی فراغی است اما غالبا در پایان بند آخر اشعارش نام خود « مختومقلی » را می آورد. 

 

  برای مشاهده کامل مطلب روی ادامه مطلب کلیک کنید.


تعداد صفحات : 2

اطلاعات کاربری
 • فراموشی رمز عبور؟
 • نظرسنجی
  آیا از عملکرد سایت راضی هستید؟
  دوست دارید بیشتر چه مطالبی در سایت ارائه داده شود؟
  آمار سایت
 • کل مطالب : 381
 • کل نظرات : 176
 • افراد آنلاین : 1
 • تعداد اعضا : 100
 • آی پی امروز : 21
 • آی پی دیروز : 17
 • بازدید امروز : 31
 • باردید دیروز : 36
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 67
 • بازدید ماه : 104
 • بازدید سال : 12,496
 • بازدید کلی : 213,482
 • کدهای اختصاصی

  پشتیبانی